Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego zaloguj się

Strona główna Biblioteki WNPiSM

O Bibliotece Zasady korzystania Nabytki Katalogi Bazy danych Czasopisma Linki Kontakt
Godziny pracy Biblioteki WNPiSM UW

Czytelnia

Poniedziałek - Piątek

-

Sobota

-

Wypożyczalnia

Poniedziałek - Piątek

10.00 - 18.00

Sobota
-

Katalog kartkowy alfabetyczny, zawiera informacje o publikacjach dostępnych w Bibliotece WNPiSM UW. Karty katalogowe uszeregowane są w kolejności alfabetycznej według:

- haseł autorskich - czyli nazwiska autora (w przypadku publikacji, które mają dwóch lub trzech autorów hasłem jest zawsze nazwisko pierwszego autora)

- haseł tytułowych - w przypadku prac zbiorowych (kiedy jest więcej niż trzech autorów lub redaktor pracy), wtedy hasłem jest pierwszy wyraz tytułu.

- w przypadku, kiedy nie pamiętamy nazwiska pierwszego autora lub tytułu pracy zbiorowej, pomocny jest system odsyłaczy. Od nazwisk drugiego i trzeciego autora, nazwisk redaktorów prac zbiorowych, tłumaczy, ilustratorów i innych osób uwzględnionych na karcie katalogowej książki tworzy się tzw. odsyłacze, które informują, że karty głównej z sygnaturą należy szukać w innym miejscu katalogu alfabetycznego, kierując się hasłem podanym w skrócie.

Opisy dzieł pisanych alfabetem nie łacińskim (np. cyrylicą) są transliterowane tzn. litery alfabetu obcego zastępowane są literami alfabetu polskiego wg tablic transliteracji.

W Katalogu Kartkowym znajdują się szuflady z Katalogiem Czasopism Wydanych po 1945 roku (nr 88) oraz Katalog Prac Doktorskich (nr 89).

Szukaj na stronach
Stronę wykonała firma ITAS www.itas.pl
Internet Technologies and Solutions